5 minut naděje

06.01.2011 16:22

Každý úraz či náhlá příhoda, která poškodí životně důležitý orgán člověka, může končit srdeční zástavou. Pokud si zlomíme ruku, cítíme bolest. Kost nám sroste a následky úrazu nejsou většinou žádné. Pokud se nám ovšem zastaví srdíčko, máme pouze pět minut naděje na přežití. Bude-li na blízku někdo, kdo včas rozezná srdeční zástavu a poskytne nám kvalitní pomoc, máme opět velikou naději na život. 

Jmenuji se Jiří Kabát a tento projekt vychází z mé vlastní zkušenosti, kdy se mé třináctileté dceři zastavilo srdíčko. Měl jsem to štěstí, že jsem byl právě v oněch pěti minutách naděje doma. Do příjezdu záchranné služby jsem prováděl laickou resuscitaci, díky které je dnes naše Kačka mezi námi. Srdíčko naskočilo až po výboji defibrilátoru, tak že mé ruce nahradily jeho činnost do příjezdu záchranné služby.Tehdy jsme vyhráli, ale ti ostatní, co takové štěstí neměli, podobnou událost nepřežili. Tato zkušenost mě přivedla k realizaci projektu Pět minut naděje, který rozšiřuje vědění o laické resuscitaci právě mezi děti. Děti jsou naše budoucnost a jak se ukázalo, mají mnohdy menší zábrany poskytnou první pomoc než dospělí. Nikdy nevíme, kdy se pět minut naděje bude týkat přímo nás.

Projekt je zaměřen na intenzivní nácvik laické resuscitace pro děti na základních školách. Kopíruje zkušenosti ze států, kde je nejvyšší počet laické resuscitace prováděn právě dětmi, a to přispívá k vyššímu procentu úspěšných resuscitací v terénu. V rámci projektu je zajišťována výuka laické resuscitace na základních školách od sedmé do deváté třídy . Děti se učí provádět laickou resuscitaci podle nových postupů s pomocí laických defibrilátorů, které se již v současné době dostávají i na veřejná místa. Výcvik je prováděn vždy v každém ploletí. Každé dítě by si mělo laickou resuscitaci vyzkoušet na modelu 2x ročně, a to v 7., 8. a 9. třídě. V průběhu výcviku je prováděna i teoretická část. 

Školení provádějí profesionální záchranáři s registrací Ministerstva zdravotnictví práce bez odborného dohledu. To zaručuje, že se děti učí poskytovat první pomoc podle nejnovějších postupů Odborné resuscitační společnosti. 

První škola, ve které se projekt realizuje, je ZŠ V. Vančury Praha Zbraslav. 

Resuscitace s pomocí AED

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

Mostkdomovu © 2009 Všechna práva vyhrazena.